İrem Yaşar 

Zeynep Seda Atlı

 Her şeyle birlikte eğitimin de dijitalleştiği yeni dünyada “dijital eğitim/kişisel gelişim kampı” konusuna değinmek, eğitimin farklı noktalarında bulunan, pek çok farklı kullanıcının pandemi sürecinde etkin oldukları dijital platform ve bağlantıları ‘’DISCORD APARTMANI’’ adında bir apartmanda hayal edip, burada günlük yaşamlarına, ekrandan ekrana koştukları sürecin nasıl ilerlediğine tanık olup, onların gözünden bu durumu anlatmayı hedefledik.

  

Odaların duvarları kullanıcılarının dijital eğitim aşamalarını açıklamak için günlük hayatta kullandıkları bazı repliklerden, koridorları ise  daire içindeki diğer sakinlerin birbirlerine seslenme cümlelerinden oluşuyor, bu daireler birbirine; yüzeyleri wi-fi şifresi, ZOOM uyarıları, sessize alınmış bir mikrofon imgesi gibi, apartman sakinleri için bağlayıcı olan bir takım ifadelerle dolu bir ‘’cam asansörle’’  bağlanıyor. Apartmanın ismi ise pandemi sürecinde projelerimizi yürütürken bir araya gelmek için kullandığımız platform olan Discord’tan geliyor. Oradaki ses kanallarından, aşağı yukarı inip çıkma durumu bize bir apartman komşuluğunu çağrıştırdı.

 

Şimdi apartman sakinlerimizle tanışma vakti :)

 

Candan’ın Asanalarla Dans Dairesi: Candan bir  apartman dairesinde erkek arkadaşı ile birlikte  yaşıyor. Bu süreçte asanalarla dans dersleri vermiş ve çeşitli online eğitimler almış. Erkek arkadaşının ise herhangi bir online eğitim durumu olmamış. Ve onların dialoglarına tanık oluyoruz. :)

 

Eğitim Kampının Başkanları Dairesi : Zeynep ve ailesi bu kampın başkanı olabilecek seviyede dijital eğitimi deneyimliyorlar. Annesi ve babası öğretmen, kendisi mimarlık öğrencisi, kardeşlerinden İlayda üniversite sınavına hazırlandı.Ecrin ise ortaokul öğrencisi.

 

İrem’in Dairesi: İrem de mimarlık öğrencisi ve kardeşi Tuba da üniversite sınavına hazırlandı. Abisi Zeki ise anaokulu öğretmeni, öğrencileri ile tatlı dialoglarına ve anne babasının ZOOM ile tanışmalarına  şahit oluyoruz. :)


Edajan'ın Çocuk Dairesi: Eda 4 yaşında ve onun gözünden dijital eğitim diğer apartman sakinlerinden farklıydı, annesi ortaokul öğretmeni, ablası ise ortaokul öğrencisi,

Zeynep Seda.jpg

Zeynep Seda ATLI

 1998 yılında Elazığ’da doğmuştur. Kaya Karakaya Fen Lisesinden 2016 yılında mezun olmuştur. 2017 yılında Erciyes Üniversitesi Mimarlık Bölümünde eğitimine başlayıp bir sonraki yıl  Fırat Üniversitesi Mimarlık Bölümünde 4.sınıf öğrencisi olarak  devam etmektedir. Çeşitli atölyeler, yarışmalar ve gönüllü kuruluşlarda yer almaktadır.Mimari Farkındalık ekibinin bir parçasıdır.

irem_yaşar.jpeg

İrem Yaşar

 

İrem Yaşar, 1998 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. 2016 yılında Çukurova Elektrik Anadolu Lisesi’nden mezun oldu, 2017 yılında Erciyes Üniversitesi’nde Mimarlık Bölümü’nde lisans eğitimi görmeye başladı. Fakülte içerisinde Erciyes Üniversitesi Mimarlık Kulübü’nde ve malzeme yardımlaşma oluşumu olan Askıda Eskiz’de gönüllü yürütücü, fakülte dışında ise çeşitli konulardaki atölyelerde katılımcı oldu.  Yeni üretim biçimleri,  mimarlık kuramı ve amatör olarak fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

Atölye Dizisi