Screen Shot 2020-10-27 at 16.46.49.png

Ege Bakıryor

Ben.jpg

Ege ,1997 doğumlu ve halen Bilgi Üniversitesi İç Mimarlık 4.sınıf öğrencisidir. Öğrenciliği boyunca çeşitli mimarlık ofislerinde çalışan Ege nin mimari tasarım ve sunum sürecine kişisel farklılıkları katmakta, engin hayal gücünü detaylara indirmekte ve yaratıcılığın peşinde koşmakta gösterdiği ayrıcalık her işine yansımaktadır. Fotoğrafçılık alanında yaptıklarını çeşitli ortamlarda paylaşmaktadır. Hepberabertekbaşına Atölyesi boyunca Kağıthane, Beşiktaş ve Silivri de 3 ev ve kullanıcılarıyla çalışmalar yürütmüştür.

ANA FİKİR

Yaşam Senaryoları İç-Dış Mekan İlişkisi

Pandemi süreci boyunca hayatımızda çok yönlü değişiklikler oldu.Evde kalma süreci hayatımız ve günlük rutinlerimiz için farklı kişisel senaryolar doğurdu. Kişisel yaşam senaryomuz tekrardan yazıldı diyebiliriz. Dışarıda yapmaya alışkın olduğumuz belli eylemleri evlerimize sığdırmak durumunda kaldık.Kahve içmek için kafelere gitmek yerine evlerimizi kafelere çevirdik,spor salonuna gitmek yerine , evimiz en yakın spor salonumuz oluverdi.Bu durum çeşitli konularda zorluklar da getirdi,dışarı alan ile iç mekan arasında büyük bir gerilim yaşandı.Kimimiz evlerimizin küçüklüğünden, kimimiz balkonlarının olmadığından , kimimiz ise gün ışığının yetersizliğinden şikayetçi olduk.

Bu memnuniyetsizliklerin, sıkınıtıların kaynağı  genellikle dış mekan ile evin iç mekanının rahat bir geçiş, seri bir akış halinde bağlı olmamasıydı…... İç mekanların yeterince özgür olmaması kullanıcıyı ev ile kurduğu ilişkide kısıtlamakta, zorlamaktaydı. Her kullanıcının  yaptığı, ilgilendiği aktiviteler farklı da olsa, ortak nokta dış mekanla etkileşim halinde olma çabasıydı…...Kullanıcının ev ile kurduğu farklı kişisel ilişkilere rağmen ,tasarımcı olarak bu gerilimi azaltmak olasılığı varmıdır ?

İç ve Dış arasında, ne İç ne de Dış olarak tanımlanamayacak ara mekanlar oluşturmak bir çözüm olabilir mi?

EV-1

EV-2

EV-3

Atölye Dizisi