giriş_resmi.jpg

Ahmet Yeğenoğlu

fotoğraf ahmet  (1).jpg

Ahmet, 1997 doğumlu olup, Mimarlık lisans eğitimini 2019 yılında Ecole Nationale Superiore d’Architecture Strasbourg da tamamladı. Yüksek lisans eğitimini yine aynı okulda. Strasbourg da sürdürmektedir. Fransa ve Belçika da çeşitli ofislerde staj yaptı. Mimarlık tarihi, sürdürülebilir mimari, görsel sanatlar, edebiyat gibi konularla ilgilenmektedir. Hepberabertekbaşına Atölyesi boyunca çevresel koşulların ev yaşantısına olan etkilerini dert edinerek, I.Helin Kahraman ile birlikte Brezilya dan Rio De Janeiro  ve Fransa dan Erckartswiller deki 2 ev ve kullanıcıları ile çalıştı.

ANA FİKİR

Evin Sınırları Duvarların Çok Daha Ötesinde mi?

 

Geride bıraktığımız birkaç aylık karantina sürecinde evimizin sınırlarının aslında dört duvarın çok daha ötesinde olduğunu fark ettik.  Bulunduğumuz çevrenin, ekonomik, sosyal, kültürel yapı ve coğrafi koşulların evlerimizi oluşturan en temel ögeler olduğunu daha iyi anladık.

Bu nedenle, çalışmamızı üç temel soru üstünden yürüttük. :

 

  • Evin gerçek sınırları, duvarlarının çok daha ötesinde midir ?

  • Evlerin bulunduğu konumdaki coğrafi, sosyo - ekonomik farklılıklar, kullanıcıların “ev” ile kurdukları ilişkileri nasıl etkilemekte, belirlemektedir ?

  • EV- kullanıcı ilişkisinde, mimarın dışında ve onlardan bağımsız olarak etken faktörlerden biri de evin yer aldığı kentsel, coğrafi doku ve özellikleri midir ?

 

Çalışmamızda iki örnek bize yardımcı oldu: ilki Erckartswiller, Alsace Fransa da yaşayan  üç kişilik bir aile : baba, kız kardeş ve bir mimarlık öğrencisi.

Diğer kullanıcı ise 7 tane ev arkadaşıyla birlikte Rio De Janeiro da favalelara yakın sayılabilecek bir mahallede yaşayan, fransız asıllı bir değişim öğrencisi.

İki evin bulundukları çevreyle olan ilişkilerinin farklılığı ,ev-kullanıcı ilişkisinin tatmin ediciliğini sert bir şekilde belirlemekte. İlk evde “çevre” özellikleri nedeniyle bisiklete binilebilmesi, açık mekanda yürüyüş imkanı ve çevredeki doğadan yararlanabilme olanakları evin sınırlarını coğrafi özellikleriyle ve mimari kurgu ile kısıtlı yaşam düzeninde bile olağandan farksız kılmakta….. Diğer evin ise fiziksel çevresi ile, kamusal alanla, eve ait olmayan çevre ile daha kısıtlı bir ilişkisinin olması; yer aldığı kentsel doku içindeki yeri ve kullanıcının ancak penceresinden gördüğü manzara ile yetinmek zorunda kalması, evin sınırlarını büyük ölçüde duvarların belirlemesine yol açmakta. Ev-Kullanıcı ilişkisinin , evin mimari çözümlemesini de aşan değişkenlerle belirlendiğini tartışan hayali fiziksel bağlam etüdleri, sorunun sadece ev ölçeğindeki yaklaşımlarla sınırlı olamayacağına vurgu yapmakta... 

EV-1

EV-2

Atölye Dizisi