ANA_SAYFA_01_-__ANA_RESI%C3%8C%C2%87M_ed

1994 yılında İstanbul’da doğan Ayşe Pınar Girgin ilköğretim ve liseyi Nevşehir’de okudu. Lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi İç Mimarlık bölümünden onur öğrencisi olarak 2017 yılında mezun olarak tamamladı. Çeşitli iç mekân ve görselleştirme işleri yaptıktan sonra Kapadokya bölgesinde restorasyona olan ilgisi doğrultusunda şuanda Argos Yapı çatısı altında çalışmaktadır. İyi bir hayvansever olan Pınar illüstrasyon ve seramik ile de ilgilenmektedir. 

Pınar_Resim.jpeg

A. Pınar Girgin 

ANA FİKİR

Ortak Çatıda Kuşaklar Ötesine Geçiş…

 

Dönüşen sosyal yaşam kurgularının önemli bir etkisinin de pandemi gibi olağandışı koşulların körüklemesiyle, evlerde farklı kuşaklardan aile bireylerinin bir arada yaşamayı tercih etmeleri olacağını düşünmekteyim.

Pandemi sürecinde evde kalma zorunluluğu, bu olguyu aniden ve kaçınılmaz olarak gündeme getirdi. Kimi zaman genç kuşağın, kimi zaman orta kuşağın, kimi zaman ise yaşlı kuşağın birbirlerine olan gereksinimleri bu değişimi  ateşledi. Bundan sonrasında da , böylesi birlikte yaşamların, aynı evde farklı kuşaktan kullanıcıların biraradalığının artarak süreceği öngörülürse; farklı kuşakların birbirleriyle ve ev ile olan ilişki farklılıkları, gerilimleri, uyumları nasıl çözümlenmelidir?

Geleneksel kültürümüzdeki ev mekan kurguları, kişisel ve ortak mekan hiyerarşilerinin evlerde yeniden düşünülmesinde yardımcı olabilir mi?

Farklılıklara rağmen, beraber yaşam olanağı sunan evlerin tasarımı peşine düşülebilir mi?

EV-1

EV-2

Atölye Dizisi