EKİPLER

Ömer Selçuk Baz

GELİŞİGÜZEL ŞEHİR

Giambattista Nolli, Pianta Grande di Roma, 1748

FİKİR

Nevzat Sayın’ın pandemi ile gelişen ortamda, zorunlu olarak evlerimizle yüzleşme sürecimize dair çağrısından önce şehir-ev ve kendiliğinden tasarlanarak gelişen dokular, yerleşimler üzerine düşünüyordum. Bu birliktelik vesilesi ile ‘evin halleri’ başlığı altında beraber ara ara kesişerek bunu yapmanın daha verimli ve çoğalacak bir düşünme, üretme süreci olacağından eminim.

Basit bir niyetimiz var; şehirlerin, mahallelerin ve onların içindeki yaşam alanlarının olma, kurulma süreçlerini mimarca ve kullanıcı gözüyle anlamaya çalışmak ve onu başka biçimlere sokarak taklit etmek, tekrar üretmek ve üzerine düşünmek.

GELİŞİ/GÜZEL ŞEHİR

Gelişen büyüyen kent dokularını anlamak, kavramak, çoğu zaman kahve falı bakmak gibi birbiri üzerine inşa edilen güzergahlar, dokular ve birçok katmanın zaman içinde var ettiği başı sonu kestirilemeyen bir düzen ya da kaos.

 

Akıl alamayacak düzeyde karmaşık ilişkilerin, çatışma ve birleşmelerin kurduğu gelişigüzel ya da planlı varlıklar. Zamanın akışında bize göre çok yavaş nefes alan, kavraması güç organizmalar.

 

Amacımız bu üst üste ilişkiler dünyası olarak şehrin dinamiklerini analog bir yöntemle simüle etmek.

ATÖLYE / NASIL YAPACAĞIZ?

Nasıl yapacağımızı henüz açıklamıyoruz. :) Ancak bol bol bakacağız ve çokça çizeceğiz. Güzel çizmek gerekmiyor ama düşünmek ve vakit ayırmak gerekiyor.

Şehir ve evle ilgileniyorsanız, 05-17 Ağustos 2020 tarihleri arasında günde birkaç saatinizi bize ayırabilecekseniz, mimarlığı, şehri ve onun alt bileşenleri arasındaki görünmez ilişkileri okumak ve kurmak ilginizi çekiyorsa, çizmek, çizerek düşünmek hoşunuza gidiyorsa. Birlikte yeni bir şehir hayal etmek sizi heyecanlandırıyorsa, Gelişigüzel şehir atölyesi tam size göre, lütfen başvurun.

BAŞVURU KOŞULLARI

— Mimarlıkla ilgilenen, çizmek, evi ve şehri düşünmek isteyen herkes başvurabilir. Yaş ve meslek kısıtlaması olmamakla birlikte ölçekli çizim yapmaya aşina olmak gerekmektedir. 

— Atölye dijital yürütüleceğinden nereden katıldığınızın bir önemi yok. Dilerseniz yaz tatilinden, köyünüzden katılabilirsiniz. Toplantı ve sunumlar ‘zoom’ üzerinden yapılacağı için bilgisayar ve iyi internet bağlantınızın, kağıt ve kaleminizin olması kafidir.

— Başvuru için gerekenler:

  • A4: 20x20 cm ebatlarında düz beyaz kağıda hayali bir şehir çizimi altında şehir ve ev’e dair özgün bir metin

  • A4: İsim, yaş, meslek gibi temel bilgilerin ve fotoğrafınızın olduğu kısa bir özgeçmiş.

— Dosyalarınızı pdf olarak en çok 10 mb büyüklüğünde gelisiguzelsehir@yalin-mimarlik.com adresine iletmeniz yeterli olacaktır.

— Toplam 30-40 katılımcı seçilecektir. Katılımcı sayısı atölyenin devamlılığı için önemli olduğundan seçilmeniz durumunda katılabileceğinizden emin olmanız gerekir.

— Son başvuru tarihi: 24.07.2020 ve katılımcıların duyurulması: 27.07.2020

— Ön ‘zoom’ toplantısı 28.07.2020 tarihinde yapılacaktır.

YÜRÜTÜCÜLER & KATILIMCILAR

Atölye Dizisi